Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jeden svět na školách

17. 4. 2018

Festival Jeden svět na školách

11. dubna se v rámci Výchovy k občanství sedmáci (ještě společně s osmou třídou) zúčastnili festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět na školách. Celý projekt je pod záštitou známé organizace Člověk v tísni.

Náš program byl rozdělen do tří částí. První část byla motivační a seznámila žáky s projektem Jeden svět, s rozsahem jeho působnosti a hlavními myšlenkami.

Ve druhé části nás čekala projekce dokumentárního filmu Aktivistka. V něm jsme se seznámili s mladou finskou dívkou Riikou, která již od svých patnácti let aktivně bránila (a stále brání) svou rodnou krajinu, která, i když byla začleněna do sítě chráněných světových lokalit a měla zůstat navždy nedotčená, se měla stát obrovským povrchovým dolem, protože velká mezinárodní těžařská firma projevila zájem o těžbu kovů v této lokalitě.

V tomto filmu jsme tedy mohli vidět střet dvou pohledů na svět. Pohledu, jenž upřednostňuje bohatství ve formě zisku a množství vydělaných peněz, které jsou klíčem otevírajícím jakékoli dveře, a pohledu, který spatřuje bohatství a hodnoty v tradici, v přírodě a ochraně krajiny.

Třetí - závěrečnou část jsme věnovali diskuzi s moderátory. Zde jsme se pokoušeli vymezit vlastní názory nejen na film jako takový, ale také své názory konfrontovat se situací v našem okolí, v naší zemi.

Dušan Simonides